Uzależnienie alkoholowe to psychiczne i fizyczne niszczenie człowieka. Nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów, zmiany w zachowaniu i stany depresyjne mogą w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Bez odpowiedniej terapii, chory nie ma szans na właściwe funkcjonowanie, co więcej jego degradacja będzie postępować dalej.

Metody leczenia choroby alkoholowej

Leczenie uzależnienia odbywa się w specjalnych poradniach (tzw. mitingi anonimowych alkoholików), lub na oddziałach zamkniętych. Psychoterapia zawsze dobierana jest pod konkretny przypadek, aby uzmysłowić choremu, co tak naprawdę jest ważne w jego życiu. Często się jednak zdarza, że oddziaływanie technik psychoedukacyjnych jest niewystarczające i musi być uzupełnione farmakologią.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu to doustne i dożylne preparaty działające uspokajająco, przeciwlękowo i przeciwdrgawkowo. Stosowane najczęściej w przypadku zespołu abstynencyjnego, pojawiającego się po odstawieniu używki. Farmakoterapia jest również konieczna, gdy uzależnieniu towarzyszą inne choroby, przede wszystkim neurologiczne i psychiczne (depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa). Leczenie farmakologiczne z reguły przynosi efekty, ale tylko przy długotrwałym stosowaniu. W Polsce dostępnych jest kilka środków wspomagających psychoterapię.

Najważniejsze z nich to:

  1. Disulfiram – lek zaburzający metabolizm etanolu, dzięki czemu alkoholik zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki ze strony przewodu pokarmowego, które zmuszają go do odstawienia używki. Przy większych ilościach wypitego alkoholu może dojść do zaburzeń pracy serca, niewydolności krążenia i utraty przytomności.
  2. Akamprozat – lek podtrzymujący abstynencję poprzez zmniejszenie odczuwania głodu alkoholowego.
  3. Naltrekson – nowoczesny lek zmniejszający ryzyko nawrotu choroby poprzez oddziaływanie na psychikę. Redukuje efekt euforyczny spożytego alkoholu, likwidując ochotę i powody do picia.

Skuteczne leczenie alkoholizmu jest możliwe tylko dzięki chęci i woli uzależnionego. Świadomość choroby i motywacja do podjęcia terapii to już połowa sukcesu. Połączenie metod terapeutycznych i leków farmakologicznych przywraca wiarę w siebie i sens życia oraz zwiększa szanse na utrzymanie abstynencji po zakończonym leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 1 =