Chociaż alkohol czasami ma pozytywny wpływ na nasz nastrój, w dłuższej perspektywie może powodować duże problemy zdrowia psychicznego. Jest to związane z szeregiem problemów, od depresji i utraty pamięci, aż po samobójstwo.

Uzależnienie od alkoholu

Nasz mózg opiera się na delikatnej równowadze chemikaliów i procesów. Alkohol jest środkiem depresyjnym, co oznacza, że ​​może zakłócać tę równowagę, wpływając na nasze myśli, uczucia i działania – a czasem na nasze długoterminowe zdrowie psychiczne. Odprężające uczucie, które możesz odczuwać, gdy pijesz alkohol, wynika ze zmian chemicznych, które alkohol spowodował w Twoim mózgu. Dla niektórych napoje mogą pomóc im poczuć się pewniej i mniej niespokojnie. Alkohol może wiązać się z agresją. Podczas gdy kieliszek wina po ciężkim dniu może pomóc Ci się zrelaksować, na dłuższą metę może przyczynić się do poczucia depresji i niepokoju oraz utrudnić radzenie sobie ze stresem. Wynika to z faktu, że regularne, intensywne picie zakłóca w naszych mózgach neuroprzekaźniki, które są potrzebne, aby zachować zdrowie psychiczne.

Alkoholizm – wady choroby

Jeśli pijesz dużo i regularnie, prawdopodobnie wystąpią u Ciebie objawy depresji. Regularne picie obniża poziom serotoniny w mózgu – substancji chemicznej, która pomaga regulować nastrój. Picie dużej ilości alkoholu może również wpływać na relacje z partnerem, rodziną i przyjaciółmi. Może wpływać na wydajność w pracy. Alkoholik może być bardzo agresywny dla swoich bliskich. Co z całą pewnością jest bardzo przykre. Alkohol może powodować, że ludzie tracą zahamowania i zachowują się impulsywnie, co może prowadzić do działań, których inaczej by nie podjęli – w tym do samookaleczenia i samobójstwa. Wypróbuj alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Zamiast sięgać po piwo lub kieliszek wina po ciężkim dniu, idź pobiegać, popływać lub wybierz się na zajęcia jogi. Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, dlatego też aby się przed nią uchronić warto unikać alkoholu i pić raz na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + fourteen =