Alkoholizm jest coraz powszechniejszym problemem w polskim społeczeństwie. Nie jest to zjawisko dotyczące wyłącznie „dołów społecznych” – w takim samym stopniu jak bezrobotni upijają się modelki, gwiazdy kina i odnoszący sukcesy biznesmeni; kobiety i mężczyźni. Im wcześniej uświadomimy sobie problem i podejmiemy z nim walkę, tym lepiej. Zastanawiasz się, w jaki sposób najskuteczniej walczyć z nałogiem? Omawiamy poszczególne drogi.

Zmagania na własną rękę

W pierwszej fazie alkoholizmu większość osób próbuje „leczyć się” na własną rękę. To wydaje się dobrym rozwiązaniem – gdyż nie wymaga stresujących i nieprzyjemnych wizyt u lekarza czy terapeuty, opowiadania światu o swoim problemie. W praktyce jednak samodzielne wyleczenie się z alkoholizmu jest bardzo trudne. Wymaga ogromnego samozaparcia i siły woli. Uzależniony nie dysponując odpowiednią wiedzą po omacku, metodą prób i błędów próbuje znaleźć rozwiązanie, często wracając do picia.

Wszywka alkoholowa

Szybkim sposobem rozwiązania problemu może wydawać się wszywka alkoholowa zawierająca esperal lub disulfiram. Ma ona odstraszać pacjentów od sięgnięcia po kieliszek – lek połączony z alkoholem skutkuje wywołaniem reakcji uczuleniowej. To rozwiązanie jest nie tylko nieskuteczne – w żaden sposób nie usuwa przyczyn choroby – ale i groźne dla zdrowia. Wszywki w wielu przypadkach powodują bardzo poważne skutki uboczne, łącznie z zagrożeniem życia. Po upływie terminu działania wszywki wielu chorych wpada w ciąg, postanawiając „nadrobić stracony czas”.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu

Najbardziej skutecznym sposobem na leczenie alkoholizmu jest leczenie w prywatnym ośrodku. W takim miejscu doświadczeni psychoterapeuci, psychiatrzy i lekarze pomogą dobrać leczenie w zależności od przyczyn i stadium zaawansowania choroby. Każdy z pacjentów ma nieco inne doświadczenia i potrzeby, dlatego też fachowa pomoc udzielana jest indywidualnie. Niektórzy z uzależnionych przed rozpoczęciem psychoterapii potrzebują detoksykacji organizmu – w komfortowych warunkach, pod czujnym okiem specjalistów będzie przebiegać łagodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nineteen + seven =