Kobiety piją inaczej od mężczyzn, toteż ich alkoholizm przybiera nieco inną postać i może mieć bardziej destrukcyjne oblicze. Kobietom pijącym nałogowo nie sprzyja nawet anatomia, bo u nich alkohol wchłania się szybciej i pozostawia znacznie trwalsze ślady.

Jak piją kobiety?

Zazwyczaj w samotności po wykonaniu wszystkich obowiązków domowych i zawodowych. One doskonale się maskują, a pomagają im w tym makijaż, perfumy i oczywiście standardowe wytłumaczenie, że rozchwianie emocjonalne i drżące ręce to wina nerwów i hormonów. W związku z tym uzależnienie od alkoholu wykrywane jest na znacznie bardziej zaawansowanym etapie, toteż leczenie alkoholizmu musi przebiegać u pań znacznie dłużej i dwutorowo.

Po pierwsze trzeba oczyścić z oparów alkoholu umęczoną wątrobę i serce, jak również zadbać o psychikę kobiety, by nie prześladowały ją myśli samobójcze i depresja. Detoks u kobiet jednakowo ten psychiczny oraz fizyczny trwa ponad pół roku, ponieważ one znacznie mocniej się uzależniają, toteż problem wychodzenia z alkoholizmu musi być rozłożony na kilka mniejszych etapów.

Dlaczego kobiety piją?

W zasadzie z tych samych powodów, co mężczyźni. Przy czym, kobiety znacznie mocniej przeżywają kłopoty w pracy, humory szefa czy chorobę najbliższego członka rodziny. Czasem piją, bo nie umieją znieść presji otoczenia i próbują na siłę się odprężyć, odnaleźć w towarzystwie- które jak to mówią, za kołnierz nie wylewa. Kobiety wpadają także szybciej we współuzależnienie, bo naiwnie sądzą, że uda im się w ten sposób kontrolować alkoholizm męża.

Skutki kobiecego alkoholizmu

Po pierwsze skóra kobiet znacznie mocniej odczuwa działanie toksyn alkoholowych, przez co długotrwały alkoholizm szybko ją niszczy. U pań w prędzej dochodzi też do marskości wątroby i trzustki niż u panów. Kobiety są też bardziej podatne na schizofrenię i inne choroby psychiczne. Alkohol wykańcza je w jeszcze szybszym tempie niż panów, dlatego tak trudno pomóc im we wczesnym stadium choroby. Jest to tylko możliwe wtedy, gdy uzależniona kobieta dobrowolnie zgłosi się na terapię odwykową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nineteen + 10 =