Uzależnienie od alkoholu jest niestety w dalszym ciągu bardzo powszechnym zjawiskiem w naszym kraju i dotyka już ono coraz młodsze osoby. Jak przebiega leczenie? Czego można spodziewać się po terapii? Czy ma ona sens? I czy należy się jej obawiać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania. Zapraszamy do lektury.

Pierwszym i jednocześnie niezwykle ważnym krokiem, od którego rozpoczyna się leczenie alkoholizmu jest samoświadomość własnego problemu i chęć wyzdrowienia. Bez tego wszelkie dalsze procesy są niemożliwe. Chory sam musi podjąć decyzję o udaniu się na terapię.

Kiedy już wstępne wymogi zostaną spełnione i uzależniony trafia do ośrodka odwykowego rozpoczyna się proces detoksykacji, czyli całkowitego wytrzeźwienia i pozbycia się z organizmu toksyn. W przypadku uzależnienia od alkoholu etap ten może być bardzo ciężki, w związku z tym, że alkohol uzależnia fizycznie najbardziej ze wszystkich substancji psychoaktywnych. Aby zmniejszyć ból pacjentów na tym etapie często podawane są środki farmakologiczne.

Następnie rozpoczyna się właściwa terapia dla alkoholików. Popularną praktyką są sesje grupowe, dzięki którym chory uczy się na nowo funkcjonować w społeczeństwie, otwiera się przed innymi ludźmi, a także przyznaje się przed innymi do własnych błędów. Dzięki poczuciu wspólnoty, które wytwarza się poprzez terapię grupową pacjentom łatwiej przejść przez proces leczenia. Oczywiście, osoby uzależnione przez cały czas są pod opieką psychologów i innych specjalistów. Równolegle do sesji grupowych prowadzone są również spotkania indywidualne, podczas których terapeuci są skupieni jedynie na indywidualnych potrzebach danych jednostek. W trakcie terapii indywidualnej chorzy mogą podzielić się z psychologiem swoimi obawami i problemami, których nie chcą poruszać w większym gronie.

Terapia alkoholowa jest długim i skomplikowanym procesem. Podczas jej trwania chory musi cały czas być zmotywowany do wyzdrowienia, bo przecież wszystko zależy wyłącznie od niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × two =