Uzależnienie od alkoholu jest chorobą postępującą, która charakteryzuje się kilkoma czynnikami, takimi jak zwiększająca się tolerancja na alkohol, powstanie uzależnienia czy też pojawienie się zmian patologicznych w narządach wewnętrznych.

Terapia alkoholowa

Podjęcie się leczenia alkoholizmu jest procesem zdecydowanie długotrwałym oraz możliwym jedynie w sytuacji, kiedy osoba chora wyraża chęci wobec współpracy.

Całość leczenia chorego pacjenta podzielone jest na kilka etapów, przez które dana osoba musi przejść. Pośród wspomnianych etapów są takie jak detoksykacja, wsparcie psychoterapeuty oraz przyjmowanie specjalnych leków, jeśli zachodzi taka konieczność.

Program HALT oraz jego założenia

Jedną z metod praktykowanych podczas trzeźwienia jest program HALT. Owa nazwa jest swoistym skrótem, na który składają się słowa angielskie, takie jak Hungry (głodny), Angry (zły), Lonely (samotny) oraz Tired (zmęczony). Zestawienie powyższych słów nie jest przypadkowe, ponieważ jest to odniesienie to stanów, które mogą wpłynąć na utrudnienie osiągnięcia abstynencji.

Założenia programu HALT są niezwykle intuicyjne, ponieważ wskazują one na to, iż kiedy jest się głodnym, należy spożyć posiłek. W innym razie, uczucie głodu doprowadzi do pojawienia się stanu zdenerwowania, który jest w stanie skusić trzeźwiejącego alkoholika do sięgnięcia po alkohol. Pojawienie się złości często oznacza chęć wycofania się oraz unikania innych ludzi, przez co osoba uzależniona może zacząć czuć się samotna. Samotność zdecydowanie nie sprzyja osobom, które dążą do pozbycia się uzależnienia. Program HALT powołuje się również na unikanie uczucia zmęczenia, ponieważ może ono spowodować, iż alkoholik zapragnie sięgnąć po napój zawierający procenty w celu pozbycia się danego uczucia.

Program HALT jest swoistym kołem ratunkowym dla osób, które są na drodze ku wytrzeźwieniu. Wspomniany program został opracowany w taki sposób, aby pomóc osobom uzależnionym w zrozumieniu swych stanów. Skupienie się nad wszelkimi założeniami programu jest w stanie pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest trzeźwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × 5 =