Uzależnienie od alkoholu jest to poważna choroba, która niszczy życie chorego w niemal każdym aspekcie. W większości przypadków zerwanie z nałogiem nie jest możliwe w pojedynkę i bez wsparcia specjalistów z dziedziny leczenia uzależnienia alkoholowego. Warto rozważyć skorzystanie z ośrodka uzależnień od alkoholu, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych form terapii.

Jak wybrać ośrodek uzależnień od alkoholu?

Przede wszystkim, kiedy wybieramy ośrodek leczenia uzależnień, to zauważymy, że dzielą się one na kategorie pod względem dwóch czynników. Dzielimy zatem ośrodki na państwowe i prywatne oraz na zamknięte i otwarte.

Kiedy chcemy dobrze wybrać ośrodek, musimy zatem dobrze zastanowić się, jaki powinien on być. Zdecydowanie polecane są bardziej ośrodki uzależnień od alkoholu prywatne. Jeśli rozważymy kwestię tego, czy ośrodek powinien być zamknięty czy otwarty, to tutaj powinniśmy zdać się na opinię terapeuty, który oceni stan psychiczny pacjenta. Jest to bowiem kluczowe w dokonaniu wyboru, do jakiego ośrodka należy pacjenta skierować.

Dlaczego ośrodki prywatne cieszą się większą popularnością?

Jest co najmniej kilka powodów, dla których wybór ośrodka prywatnego to lepsza opcja. Pierwszym jest dostępność miejsc. Na terapię w ośrodku państwowym często trzeba czekać. W przypadku osoby uzależnionej czas gra olbrzymią rolę i jeśli jest chęć na walkę z nałogiem, to należy ją jak najszybciej wykorzystać.

Druga kwestia dotyczy warunków, jakie panują w ośrodkach prywatnych. Ośrodek uzależnień od alkoholu prywatny ma mniejsze grupy terapeutyczne. Panuje w nich większy spokój i komfort. Trudno wypowiadać się jednoznacznie na temat kwalifikacji personelu, ale tutaj również opinie są bardziej na plus ośrodków prywatnych. Często terapeuci pracujący w takim ośrodku również mają za sobą historię leczenia z alkoholizmu.

Ostatni punkt, który powinniśmy sprawdzić to skuteczność. W wielu prywatnych ośrodkach sięga ona 70%, co jest zdecydowanie bardzo dobrym wynikiem. Na ten wynik pracuje nie tylko fakt bardzo dobrze przeprowadzonej terapii w ośrodku, ale również pozostawanie w kontakcie z pacjentem, długo po tym, jak opuści on ośrodek. Dzięki nieustannemu wsparciu, osoba chora ma większą szansę na zupełne odrzucenie alkoholu i pozostanie w trzeźwości.

Więcej informacji na temat terapii prowadzonych w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień od alkoholu można znaleźć na https://www.alkoholizm.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen − ten =