Alkoholik jest osobą, która ma silnie zaburzone myślenie i postrzeganie swojego problemu. Wyłącznie wtedy, kiedy będziemy wiedzieć, jak radzić sobie z samym alkoholikiem, a także jak zauważymy kłamstwa alkoholika, będziemy w stanie skutecznie nad tym zapanować i ochronić swoją psychikę. Jest to bardzo ważne nie tylko dla samego alkoholika, ale także dla jego bliskich. Alkohol obecny w życiu nagminnie jest problemem nie tylko osoby, która go nadużywa, ale także wszystkich osób, które żyją w jej bliskim otoczeniu.

Kłamstwa alkoholika, jak sobie z nimi radzić?

Musimy mieć świadomość, że osoba nadużywająca alkoholu jest chora i zrobi wszystko, aby jak najdłużej stworzyć iluzję, że nie ma problemu z nadużywaniem alkoholu. To niestety wiązałoby się z leczeniem, a także skorzystaniem z pomocy innych. W trakcie leczenia, a także po nim alkoholik nie będzie mógł sięgać po napoje wysokoprocentowe. Ta świadomość w dużej mierze powoduje, że alkoholik nie chce leczenia, a także nie chce przyznać się do problemu, niezależnie od tego, w jakim stanie zdrowia się znajduje i od tego, ile dotychczas zabrał mu alkohol nadmiernie spożywany.

Ufanie swoim przekonaniom i przypuszczeniom

Bliscy alkoholika nie powinni brać za prawdę jego słów o tym, że nie ma żadnego problemu, a także, że w każdej chwili może przestać pić. Należy mieć świadomość, że każda osoba cierpiąca na alkoholizm jak najdłużej będzie bagatelizować problem, a także wmawiać rodzinie, że przesadza i że to, co widzi, jest mocno wyolbrzymione. Dlatego też na terapii indywidualnej pomoc otrzymuje nie tylko osoba cierpiąca na alkoholizm, ale także wszyscy bliscy osoby, którzy żyją w jej otoczeniu. Wszystko po to, aby nie dać się zwieść nie tylko tłumaczeniom, ale także kłamstwom alkoholika, który za wszelką cenę chce pokazać, że nie ma żadnego problemu. Osoba nagminnie nadużywająca alkoholu sama nie chce dopuścić do siebie myśli o chorobie i zrobi wszystko, aby przekonać bliskich, że nie ma tego problemu i żadne leczenie nie jest potrzebne.

Więcej na temat kłamstw alkoholika i jego manipulacji można znaleźć na stronie: https://www.alkoholizm.org.pl/jak-rozpoznac-manipulacje-alkoholika/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty + 20 =