W obecnych czasach coraz więcej jest osób uzależnionych od alkoholu. Ma to tragiczne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ napoje alkoholowe wpływają na mózg w różny sposób, w zależności od ilości i częstotliwości spożywania. Ważne są też indywidualne czynniki tj. płeć, waga, wiek czy stan zdrowia. Warto dowiedzieć się, jakie szkody powoduje i jakie są przyczyny alkoholizmu.

Szkody powodowane przez alkohol

Okazuje się, że alkohol zmniejsza zdolność mózgu do przetwarzania informacji. Niestety w wielu przypadkach prowadzi to do wolniejszego myślenia lub problemów z koncentracją. Często pojawiają się też trudności w uczeniu się czy zapamiętywaniu. Trzeba też wiedzieć o tym, że alkohol powoduje zmiany w układzie nerwowym. Niekorzystnie wpływa on na układ nerwowy, co w wielu przypadkach powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu receptorów i przekaźników nerwowych. Efektem tego są nierzadko trudności w kontrolowaniu ruchów. Do tego doliczają się częste zmiany nastroju i emocji. Warto też wiedzieć, że alkohol ma znaczny wpływ na zdolność mózgu do kontroli koordynacji ruchowej, a więc nadużywanie tej substancji może prowadzić do niezręczności w ruchach, problemów z równowagą, a nawet do upadków i kontuzji.

Dlaczego nie warto pić alkoholu?

Przyczyny alkoholizmu mogą być różne. Często związane jest to z traumami bądź niepowodzeniami życiowymi. Alkoholizm może być też spowodowany przez inne czynniki. Bardzo ważne jest leczenie tego problemu, dlatego w Polsce pojawia się coraz więcej ośrodków leczenia uzależnień, gdzie można wyjść z tego okropnego nałogu. Niestety alkoholizm może wpływać na zdolność mózgu do kontroli impulsów, co  prowadzi do impulsywnych zachowań i podejmowania ryzykownych decyzji. Nierzadko jest także przyczyną zaburzenia snu. Przez alkoholizm mogą pojawić się problemy z zasypianiem, przerywane spanie i nie tylko. W niektórych przypadkach alkohol powoduje także poważne zaburzenia mózgu, jak demencję, zespół abstynencyjny czy zespół Korsakowa. Schorzenia te są bardzo niebezpieczne.
Aby dowiedzieć się więcej na temat szkodliwych działań alkoholu, warto zapoznać się ze stroną https://www.alkoholizm.org.pl/dlaczego-alkohol-uzaleznia/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =