Po alkoholu może pojawić się agresja. W tym przypadku dochodzi najczęściej do pytania – jak zareagować, gdy ta postawa zaczyna zagrażać najbliższym?

Alkoholizm jest poważnym problemem dla całych rodzin. Wówczas może dojść do osłabienia więzów rodzinnych, ale może również pojawić się niebezpieczne współuzależnienie. Ponadto, rodzina alkoholika może być narażona na jego agresję, która pojawia się zarówno w trakcie upojenia alkoholowego, jak również w przypadku odstawienia alkoholu jako element tak zwanego zespołu abstynencyjnego.

Jak można radzić sobie z agresywnym alkoholikiem w domu? W tym przypadku warto wiedzieć, kiedy podjąć twardą decyzję.

Postępowanie z alkoholikiem w domu

Wiele osób nie wie, jak postępować wtedy, gdy bliski popada w alkoholizm. W tym przypadku rodzina alkoholika powinna pamiętać o jednym – powinna zapewniać wsparcie, niemniej jednak nie powinno ono wpadać w skrajności, ponieważ może doprowadzić wtedy do współuzależnienia.

Należy unikać nadopiekuńczej postawy względem uzależnionej osoby, nie usprawiedliwiać jej czynów, nie pomagać w zmniejszeniu ich konsekwencji. Jednocześnie należy zasugerować odpowiednie postępowanie, na przykład:

  • skorzystanie z pomocy specjalisty w sprawach uzależnień
  • zapisanie się do grupy AA (Anonimowych Alkoholików)
  • zapisanie się na leczenie zamknięte

Co zrobić wtedy, gdy alkoholik jest agresywny?

Może jednak zdarzyć się, że pomimo chęci osoba uzależniona nie jest skłonna do współpracy. Co więcej, może prowadzić to również do poważnych problemów rodzinnych – agresywny alkoholik może być niebezpieczny zarówno dla siebie samego, jak również dla bliskich.

Gdy pojawia się agresja, należy reagować, najlepiej przez skontaktowanie się z policją. Często to bardzo trudne, gdy pojawia się współuzależnienie, ale może być to jedyne rozwiązanie. Rodzina alkoholika może mieć wtedy założoną tak zwaną niebieską kartę, dzięki czemu może ona otrzymać też łatwiejsze wsparcie od odpowiednich służb w przyszłości.

W przypadku, gdy sytuacja zaognia się, warto także pomyśleć o wyprowadzce. Niestety, nie zawsze możliwa jest wyprowadzka osoby uzależnionej. Wówczas w trosce o bezpieczeństwo swoje i najbliższych warto pomyśleć o samodzielnej przeprowadzce do bezpieczniejszego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =